piątek, 15 marca 2013

Kolejność zaprzęgania i wyprzęgania.

Kolejność wykonywania tych czynności jest ściśle ustalona i bardzo ważna dla bezpieczeństwa.
 W zaprzęgu jednokonnym ,konia ubranego w uprząż z przewleczonymi lejcami, podprowadza się do bryczki, między dyszle. Pomocnik trzyma konia przy pysku z lewej strony. Gdy nie mamy pomocnika przywiązujemy konia za uwiąz do słupka lub innego stałego elementu przeznaczonego do tego celu. W pierwszej kolejności podnosi się i przypina do uprzęży dyszle. Po tej czynności nakłada się pętle pasów pociągowych na orczyk. Następnie rozwija się lejce i trzymając je w ręce odpina się konia jeśli był przywiązany do słupka i wsiada na bryczkę.
 Parę koni podprowadza się do przodu dyszla na wprost, z pomocnikiem lub osobiście ,trzymając konia prawego dyszlowego w lewej ręce a lewego dyszlowego w prawej. Następnie odwraca się konie zadami tak aby ustawiły się wzdłuż dyszla. Zapina się krzyżaki do wędzideł a przy dyszlu mocuje naszelniki. Po tych czynnościach nakłada się pętle pasów pociągowych na orczyki, najpierw wewnętrzne a następnie zewnętrzne podczas gdy pomocnik trzyma konie przy pyskach,stojąc przy lewym koniu. Rozwija się lejce i łączy oba końce lejców i wsiada na bryczkę.
 Wyprzęganie wykonuje się w odwrotnej kolejności -zwija się lejce i upina na siodełku i najpierw odpina się orczyk, następnie dyszle a w parze najpierw orczyki, następnie krzyżaki i naszelniki.
                                                   Bezpieczeństwo najważniejsze !
 -Kolejność mocowania poszczególnych elementów jest bardzo ważna. Jeśli wbrew zasadom najpierw zapina się pasy pociągowe do orczyka czy też przy wyprzęganiu najpierw odpina się dyszle, spowodować można niebezpieczną sytuację bowiem gdy koń ruszy się do przodu ,to pociągnie pojazd za orczyk a dyszle lub dyszel będzie szorował po podłożu. Wywoła to panikę u konia i może spowodować sytuację trudną do opanowania ,która wywołać może u konia strach przed zaprzęganiem i bryczką..
 -Nigdy nie przytrzymuj zaprzężonego konia stojąc na wprost przed nim! Koń zaprzężony do pojazdu, wystraszony może nagle się szarpnąć się do przodu ponieważ nie ma możliwości odskoczyć zadem w bok. W ten sposób może stratować osobę stojącą tuż przed nim.
 -Nigdy nie zostawiaj konia zaprzężonego do bryczki bez dozoru, ponieważ koń może wybrać się na przejażdżkę bez powożącego zwłaszcza gdy otwarta brama go do tego prowokuje.
 -Nigdy nie porzucaj lejców na ziemię. Zawsze trzymaj je w ręce lub zawiązane na bryczce jeśli ta posiada hamulec postojowy.
 -Zanim wsiądziesz na bryczkę, upewnij się czy uprząż jest prawidłowo zamocowana do bryczki i czy przy parze koni krzyżaki są prawidłowo zapięte.
 -Nigdy nie wchodź na bryczkę wspinając się po kole!
 -Powożący wsiada na bryczkę zawsze jako pierwszy, następnie wsiadają pasażerowie. powożący wysiada jako ostatni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz