czwartek, 27 marca 2014

Małe konie zaprzęgowe w typie dużego krępego kuca.

FIORDING w swojej ojczyźnie Norwegii zwie się Fjordhest. Rasa pochodzi z północno-zachodniej Norwegi, która jest krainą fiordów (morskie zatoki o stromych i bardzo wysokich zboczach). Fiording jest rasą szczególną pod wieloma względami. Uważana jest za najstarszą czystą rasę koni na świecie. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że koń fiordzki hodowany był już 2000 lat p.n.e. Rasa ukształtowała się na podłożu pierwotnego, prymitywnego kuca skandynawskiego, udoskonalona prawdopodobnie końmi pochodzącymi z wymiany handlowej z innymi krajami skandynawskimi. Fiordingi były bojowymi wierzchowcami Wikingów. Dla Norwegów były siłą pociągową i juczną nie do przecenienia. Rasa tych przyjacielskich koni jest w Norwegii prawnie uznana jako dziedzictwo narodowe i hodowana z wielkim pietyzmem.
 Hodowla prowadzona przez wieki w czystości rasy doprowadziła do ukształtowania niezawodnie dziedziczącego się typu niskiego i niezwykle silnego konia bułanej maści z pręgą grzbietową. Maść jest wyłącznie bułana bez odmian jednak rozróżnia się kilka jej odcieni http://www.bluebirdlane.com/the-colours-of-the-norwegian-fjordhorse.html
Mierzące od 135cm do 150cm fiordingi odznaczają się dużą objętością klatki piersiowej, krótką, grubą szyją, długim tułowiem i krótkimi mocnymi kończynami .Wyróżniają się dużą siłą uciągu w stosunku do masy ciała. Fiordingi popularne są w całej Europie a także w USA. Słyną z idealnego charakteru i temperamentu dlatego są świetnymi "końmi pierwszego kontaktu" . Jeszcze jedną cechą szczególną jest ich długowieczność ale wiąże się to z długim okresem wzrostu i późnym dojrzewaniem. Młody fiording rośnie i rozwija się do piątego a nawet szóstego roku życia. W Norwegii ogiery poddaje się próbie dzielności po ukończeniu 4,5 lat pod warunkiem dostatecznego rozwoju. Są to konie odporne na zimno i dobrze wykorzystują paszę objętościową .Grzywa fiordingów ma grube włosie i rośnie długa jednak często strzyże się ją w charakterystyczny tradycyjny sposób ,gdzie środkowy pas czarnego włosia wystaje o ok, 1cm nad bocznymi białymi.
  Mimo wielu talentów jakie ujawniają fiordingi jako wierzchowce przede wszystkim wysoko cenione są jako konie zaprzęgowe. W zaprzęgu wykazują siłę i zwinność a stabilna psychika jest dodatkowym atutem.

Ogier fjording jasno-bułanej maści.

Ogier fiording w tradycyjnej uprzęży norweskiej.HIGHLAND wyhodowany w Szkocji krępy, masywny, duży kuc mierzy do 147cm wzrostu. Rasa wykazuje spore podobieństwo do fiordingów ponieważ pochodzi od koni skandynawskich przybyłych wraz z Wikingami a także ciężkich koni francuskich podarowanych w 1530r. Jerzemu V Szkockiemu przez króla  Ludwika XII. Umaszczenie najczęściej bułane, gniade,myszate lub siwe. Koń ten świetnie radzi sobie jako pociągowy w trudnym górzystym, kamienistym terenie ale również znakomicie sprawdza się w lekkim zaprzęgu.

Highland

Highland
WIATKA (вятская лошадь) Rosyjska rasa hodowana na zachód od Uralu, nazwa jej pochodzi od rzeki Wiatka. Stara rasa wywodząca się od tarpanów. Za cara Aleksego(1645-1676) i Piotra Wielkiego(1680-1721) pogłowie koni wiackich doskonalono mierzynami nadbałtyckimi, w ten sposób wyhodowano niewielkiego, silnego, niezmordowanego a przy tym dość szybkiego konia pocztowego do trojek rosyjskich. Właśnie Wiatka był doskonałym koniem zaprzęgowym sławnych rosyjskich trojek.
 Wiatka cenione są szczególnie za wytrzymałość i niewielkie wymagania bytowe. Mierzą do 140cm w kłębie, rasa jest w typie prymitywnego pogrubionego konia. Jest krępy ma twarde małe kopyta i suche kończyny. Umaszczenie najczęściej spotykane myszate z pręgą, bułane i gniade.

Wiatka
Wiacka trojka

HAFLINGER to rasa urodziwych kasztanków wyhodowana w południowych Alpach przy użyciu miejscowych koni roboczych ,głównie norikerów i koni orientalnych pozyskanych podczas najazdów tureckich. Nazwa rasy pochodzi od wioski Hafling. Haflinger mierzy 135-145cm w kłębie. Maść jest zawsze kasztanowata z białą grzywą, często występują białe odmiany na głowie.Haflinger ma bardzo urodziwą małą głowę o dużych oczach. jest masywnym kucem o silnych nogach. Ma łagodne usposobienie i jest bardzo dzielny w pracy. Jest to rasa zaprzęgowa doskonale radząca sobie w terenie górzystym, szeroko używana w gospodarstwie ,do pracy w lesie, służyły także w wojsku jako konie taborowe. Obecnie są bardzo popularne jako konie zaprzęgowe także w sporcie zaprzęgowym w Austrii, Szwajcarii, Niemczech jak i w innych krajach Europy Zachodniej. Obecnie hoduje się także linie haflingerów z większym dolewem krwi arabskiej (El Bedavi) specjalnie do sportu jeździeckiego. Konie z linii wierzchowych są wyrźnie delikatniejszej budowy i mają większy temperament.


HaflingerAVELIGNESE często utożsamiany z haflingerem jest jego bliskim kuzynem. Hodowany jest w Tyrolu włoskim w całej alpejskiej okolicy północnych i środkowych Włoch. Również wyłącznie kasztanowatej maści różni się od haflingera mocniejszą budową, większą muskulaturą i większymi kopytami. Avelignese to dzielne i urodziwe konie zaprzęgowe.

Avelignese

Avelignese
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz