niedziela, 16 lutego 2014

Cob - krępy koń półkrwi

   W języku angielskim Cob nazywano onegdaj silnego konia mieszańca. Cob jest typem silnego, krępego i energicznego konia zaprzęgowego półkrwi.  Posiada przodków zarówno zimnokrwistych jak i pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Są to konie urodziwe i eleganckie przeważnie o wzroście 145~153 cm. Dobrze spisują się jako konie gospodarskie jak i do eleganckich powozów i pod wierzch.
   Kolebką hodowli jest północna kraina Francji -Normandia i Królestwo Brytyjskie.
  COB NORMANDZKI- Tradycja hodowli normandzkich koni typu cob sięga czasów Wilhelma Zdobywcy, który używał ich w swoim wojsku. Są to konie silne o masywnej budowie, 150-160 cm wzrostu. Głowa jest duża i garbonosa jak u koni zimnokrwistych. We Francji hodowlą tą zajmują się stadniny Le Pin i Saint Lo.
Cob Normandzki

  COB ANGIELSKI I IRLANDZKI. Do tego typu zalicza się mieszańce hunterów z rasami kuców lub koni hackney. Nie stanowia odrębnej rasy tylko krzyżówki.
  COB WALIJSKI wytworzony z krzyżówek klaczy kuców walijskich z ogierami hiszpańskimi, Norfolk Roadster i orjentalnymi. Wpisuje się je jako rasę do księgi stadnej kuców walijskich w sekcji D. Wzrost od 137 do152 cm. Są to konie wyjątkowo urodziwe. Mają piękną głowę, ładnie wygiętą szyję, długą jedwabistą grzywę, niewielkie szczotki pęcinowe i okrągły, charakterystycznie wystający w górę zad. Chody mają bardzo eleganckie, szczególnie kłus jest imponujący i wydatny. Dobrze spisywały się niegdyś jako konie gospodarskie i transportowe a także jako idealne konie do eleganckich zaprzęgów szczególnie powożonych przez damy.

Cob Walijski D
Cob Walijski D
    TINKER COB to srokatej maści ,krępy z obfitymi szczotkami pęcinowymi i gęstą, często bardzo długą grzywą mały koń. Wzrost w kłębie od 135 do około 150cm. Tinker pochodzi z Irlandii i Anglii Północnej a ukształtował się jako swoista rasa z pogłowia koni, które ze względu na srokate umaszczenie nie uznawane były w standardach innych ras i odrzucane z hodowli. Takie pstrokate odrzutki kupowała uboga ludność prowadząca wędrowny tryb życia zwana tinkers -druciarze. Zajmowali się oni handlem obwoźnym prowadząc styl życia koczowniczy podobnie jak europejscy Romowie. Choć nie byli oni etnicznie spokrewnieni z Romami to często nazywa się ich do dziś podobnie jak Romów cyganami czyli ang. Gypsy. Można więc spotkać się z nazwą potoczną koni Tinker taką jak Gypsy wanner.
 Tinkery to charakterystyczna rasa srokatych włochaczy znanych ze spokojnego usposobienia, małego temperamentu i pracowitości. Kłoda ich jest przeważnie beczkowata i mają muskularną budowę.

Tinker Cob


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz