sobota, 24 sierpnia 2013

Treptuch- szmaciane karmidło

  Treptuch to taki specjalny szmaciany worek zakładany na głowę konia a służący do karmienia paszą treściwą na postoju.

  Praca konia zaprzęgowego trwa niekiedy wiele godzin dlatego zachodzi potrzeba konia nakarmić na postoju. Koń w zaprzęgu nie może być doprowadzony do żłobu a i karmienie z wiadra nie zdaje egzaminu. Zawieszenie worka z paszą na głowie konia jest najlepszym,najefektywniejszym i stosowanym od stuleci sposobem.
  Jeszcze 20 lat temu ,kiedy gospodarze jeździli zaprzęgami na jarmarki takie szmaciane worki na końskich pyskach były powszechnym widokiem. Dziś używają ich najczęściej dorożkarze i miłośnicy zaprzęgowych rajdów. Sama nazwa -treptuch pochodzi z mowy ludowej i na próżno szukać tego wyrazu w słownikach. Inne określenia tego przedmiotu w języku polskim nie są mi znane. W angielskim języku najczęściej zwie się owo "horse nosebag" lub "feedbag"
  Treptuch jest rzeczą niezwykle praktyczną ,gdyż koń może się posilać nie niepokojony przez innego konia i spokojnie żuć nie rozsypując paszy a po opuszczeniu głowy do ziemi wyjeść całą zawartość. Worek taki nie może być zbyt duży ani też za mały tylko odpowiednio proporcjonalny do głowy konia. Dno treptucha powinno być uszyte z grubej skóry aby nie rozdzierało się gdy koń będzie szorował nim o ziemię.Worek najczęściej uszyty jest z grubego płótna. Dla dobrej wentylacji wszywa się z przodu worka  kawałek skóry z dziurkami lub siatkę nylonową. Należy pamiętać ,że koń musi swobodnie oddychać mając pysk w worku. Szerokość w obwodzie górnej krawędzi worka powinna być na tyle duża aby swobodnie wlatywało do środka powietrze czyli między worek a koński łeb powinna mieścić się pięść czy też dłoń na sztorc. Szerokość ta powinna być zbliżona do obwodu łba konia na poziomie około 10 cm poniżej oczu konia ale nie większa ponieważ koń sięgając dna worka nie powinien nurkować tam oczami ,bo jest to niebezpieczne. Taki szmaciany żłób zapina się na końskiej głowie za pomocą paska na takiej wysokości aby zwisał na tyle nisko żeby pasza nie dotykała końskich chrap a jednocześnie żeby zakrywał pysk konia do takiej wysokości żeby nie wyjmował go z worka.


Treptuch

Treptuch amerykańskiej armii ma dodatkowo wszyty kawałek podziurkowanej skóry dla lepszej wentylacji.
Właściwie założony treptuch.
  Karmidło podwieszane dodatkowym paskiem na szyi jest wersją optymalną. Takie rozwiązanie zapobiega przydeptywaniu worka kopytem a i pojemność jest większa.
Treptuch podwieszany.

Treptuch podwieszany z przewiewnego ,siatkowego tworzywa.


1 komentarz:

  1. Witam
    Właśnie poszukiwałem polskiej nazwy tego przedmiotu, dzięki Twemu blogowi udało mi się - dzięki.
    Jednak wkradł Ci się mały błąd w angielskiej nazwie: nie jest to feetbag - a feedbag (feet = stopa) (feed = karmić).

    OdpowiedzUsuń