Kolebką hodowli jest północna kraina Francji -Normandia i Królestwo Brytyjskie.
COB NORMANDZKI- Tradycja hodowli normandzkich koni typu cob sięga czasów Wilhelma Zdobywcy, który używał ich w swoim wojsku. Są to konie silne o masywnej budowie, 150-160 cm wzrostu. Głowa jest duża i garbonosa jak u koni zimnokrwistych. We Francji hodowlą tą zajmują się stadniny Le Pin i Saint Lo.
Cob Normandzki |
COB ANGIELSKI I IRLANDZKI. Do tego typu zalicza się mieszańce hunterów z rasami kuców lub koni hackney. Nie stanowia odrębnej rasy tylko krzyżówki.
COB WALIJSKI wytworzony z krzyżówek klaczy kuców walijskich z ogierami hiszpańskimi, Norfolk Roadster i orjentalnymi. Wpisuje się je jako rasę do księgi stadnej kuców walijskich w sekcji D. Wzrost od 137 do152 cm. Są to konie wyjątkowo urodziwe. Mają piękną głowę, ładnie wygiętą szyję, długą jedwabistą grzywę, niewielkie szczotki pęcinowe i okrągły, charakterystycznie wystający w górę zad. Chody mają bardzo eleganckie, szczególnie kłus jest imponujący i wydatny. Dobrze spisywały się niegdyś jako konie gospodarskie i transportowe a także jako idealne konie do eleganckich zaprzęgów szczególnie powożonych przez damy.
Cob Walijski D |
Cob Walijski D |
Tinkery to charakterystyczna rasa srokatych włochaczy znanych ze spokojnego usposobienia, małego temperamentu i pracowitości. Kłoda ich jest przeważnie beczkowata i mają muskularną budowę.
Tinker Cob |